A világgazdasági kilátásokkal kapcsolatos legnagyobb kérdés jelenleg az, hogy mennyire tudják kikerülni a vakcinációból vagy fertőzésből adódó védelmet az új vírusmutánsok. Sajnos az ezzel kapcsolatos ismereteink egyelőre eléggé korlátozottak, de amit tudunk, az nem túl bíztató.
Az elég jól látszik, hogy a természetes átesés (ami Magyarországon a lakosság 30-40%-át érinthette), a vakcináció (május végére a lakosság 40%-ának lesz két oltása) és a (pontosan továbbra sem ismert hatású de valószínűleg fontos) szezonalitás révén a nyár valószínűleg problémamentesen fog telni - ezt persze már több hónapja nagyjából sejteni lehet.
Ugyanakkor a különböző új vírusvariánsok megjelenése problémákat okozhat ősztől kezdve, és ez a legkedvezőtlenebb kimenet esetén ismét karanténba és gazdasági visszaesésbe kényszerítheti a fejlett világot. Ezzel kapcsolatban inkább csak adatfoszlányaink vannak, amelyekből felsorolnék párat:
- Izraelben a be nem oltottak körében 0,7%, azonban a beoltottak körében 5,7%-ra nőtt a dél-afrikai variáns aránya, ami azt jelzi, hogy a Pfizer vakcina kevésbé (de nem tudjuk mennyivel kevésbé!) hatékony a való életben ez ellen a variáns ellen https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.04.06.21254882v1
- Az AstraZeneca oltása gyakorlatilag hatástalannak bizonyult Dél-Afrikában, vissza is küldték. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2102214
- Indiában a nagyvárosokban 40-50%-os átfertőzöttséget mértek pár hónapja, és emiatt azt gondolták, hogy nincsenek messze a nyájimmunitástól, most azonban olyan gyorsan rájuk robbant az indiai variáns, ami azt sejteti, hogy az valószínűleg képes legalább a betegségen átesettek egy részének újrafertőzésére
- Chile vizsgálatai alapján a Sinovac oltás (amely ugyanazzal a technológiával készült, mint az itthon is alkalmazott Sinopharm) hatékonysága 67%, ám a hasonló időben készült brazil vizsgálat csak 50% hatékonyságot mutat. A különbség az, hogy Brazíliában 47% arányban volt jelen a fertőzöttek között a brazil variáns. Amennyiben mindkét vizsgálatot pontosnak és összehasonlíthatónak fogadjuk el (ez egyáltalán nem biztos, sőt igen jelentős a bizonytalansági tényező!) abból az következne, hogy a Sinovac csak 31%-ban véd a brazil variáns ellen, ami nagyon kevés
- Szerencsére a Szputnyik 100%-ban hatásos minden variáns ellen, ezt személyesen Putyin ígérte meg, a kételkedők pedig már nincsenek életben :):)
Viccet félretéve: valószínűsíthető, hogy a vakcinák és a természetes fertőződés csak részleges védelmet nyújt bizonyos variánsok ellen, és ez nem csak a megfertőződésre, hanem a súlyos esetekre és kórházi kezelésre is vonatkozik - ráadásul a fejlődő világban történő kontrollálatlan terjedés miatt folyamatosan képződnek új mutációk!
Viszonylag könnyen lemodellezhető, hogy amennyiben az oltásaink csak mondjuk 50%-ban hatásosak a különböző variánsok ellen, és csak a lakosság 60-70%-át tudjuk beoltani (úgy tűnik többre nem nagyon van esély), akkor ősztől futótűzként fog elterjedni valamelyik új mutáns vírus, és ha nem teszünk semmit, akkor karácsony környékére ismét ott fogunk tartani, mint sok ország a tél folyamán: összeomlásközeli ellátórendszer és tömeges halálozás - ami miatt ismét elkerülhetetlenné válik a gazdaság részleges leállítása. Sőt, még abban az esetben is, ha a jelenlegi oltások megvédenek a súlyos esetektől, de a terjedést kevésbé tudják gátolni, a be nem oltottak körében iszonyú gyors lehet a terjedés, és a kórházba kerülés, tehát ellátórendszert és gazdaságot tekintve ugyanaz a végkimenet!
A problémát orvosolni lehet egy ősszel beadandó ismétlő oltással ami már véd a variánsok ellen is, de kétséges, hogy ez logisztikailag meg tud-e valósulni. A következő hetek legnagyobb kérdése - és valószínűleg egyre több adat lesz ezzel kapcsolatban - tehát az, hogy mennyire tudják kikerülni a védelmet az új variánsok. Nagyjából ezen múlik a világgazdaság és ebből következően a tőkepiacok jövője is!
Stay tuned!